ویزای شینگن | معرفی کشورهای مجاز با ویزای شینگن

ویزای شینگن

شینگن به منطقه بدون نیاز به پاسپورت اتحادیه اروپا اشاره دارد که اکثر کشورهای اروپایی را در بر می گیرد. این بزرگترین منطقه سفر رایگان در جهان می باشد. در این مقاله قصد داریم ویزای شینگن را مورد بررسی قرار دهیم و مزایا و ویژگی های آن را بازگو کنیم.

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن یک ویزای کوتاه مدت است که به افراد اجازه می دهد تا به هر یک از اعضا و سرزمین های منطقه شینگن تا 90 روز برای مقاصد گردشگری یا تجاری سفر کنند.

ویزای شینگن بهترین و رایج ترین نوع ویزا برای اروپا است. دارندگان این نوع ویزا قادر هستند تا در هر یک از کشورهای عضو شنگن ، آزادانه رفت و آمد و سفر کنند . هیچ کنترل مرزی در منطقه شینگن صورت نمی گیرد. با این حال، اگر قصد تحصیل، کار یا زندگی در یکی از کشورهای شینگن را برای بیش از 90 روز دارید، باید برای ویزای ملی آن کشور اروپایی و نه ویزای شینگن اقدام کنید.

چه افرادی برای ورود به اروپا به ویزا نیاز دارند؟

تمامی اتباع کشورهای ثالث که هنوز به توافقنامه آزادسازی ویزا با کشورهای عضو شنگن نرسیده اند، باید قبل از ورود به اروپا ویزا دریافت کنند.

قابل ذکر است که شهروندان برخی از کشورها بدون نیاز به ویزای شینگن میتوانند به تمام کشورهای حوزه شینگن سفر کنند، مانند شهروندان کشور دومینیکا که با داشتن پاسپورت دومینیکا می توانند به این کشورها بدون نیاز به روادید سفر کنند.

مدارک ورود برای شهروندان و تبعه های غیر اتحادیه اروپا

اگر تبعه کشور غیر اتحادیه اروپا/شینگن هستید، صرف نظر از اینکه معاف از ویزا هستید یا خیر، باید چندین سند را در ورودی کشورهای حوزه شینگن ارائه دهید تا اجازه ورود به آن را داشته باشید.

مدارکی که باید هنگام ورود به منطقه شینگن ارائه دهید، شامل موارد زیراست:

-گذرنامه معتبر: در 10 سال گذشته صادر شده و حداقل 3 ماه پس از تاریخی که قصد خروج از اتحادیه اروپا را دارید معتبر باشد.

-ویزای شینگن: اگر تبعه یکی از کشورهای ثالث هستید نیاز به ویزا دارید.

مسئولان مرزی اتحادیه اروپا همچنین امکان دارد اطلاعات و مدارک دیگری مانند بودجه کافی، مدت زمانی که قصد اقامت دارید، مدرک اقامت، بلیط هواپیما رفت و برگشت، هدف از ورود، بیمه مسافرتی، و غیره را نیز از شما درخواست کنند.

*این نکته قابل ذکر است که دقت کنید که مسئولان هنگام ورود به منطقه شینگن به شما مهر ورود در گذرنامه را داده باشند. بدون داشتن مهر، این امکان وجود دارد که جریمه یا بازداشت شوید.

کدام  یک از کشورهای اروپایی ویزای شینگن صادر می کنند؟

منطقه شینگن شامل 27 کشوری است که معاهده شنگن را امضا کرده‌اند، که به شهروندان کشورهای عضو اجازه می‌دهد آزادانه بدون عبور از گذرنامه و کنترل مرزی در این منطقه تردد کنند. هر کشور عضو منطقه شینگن باشد، می تواند ویزای شینگن صادر کند.

برای بررسی اینکه آیا برای سفر به یکی از کشورهای عضو شنگن نیاز به ویزای شینگن دارید یا خیر، در اینجا لیستی از کشورهایی وجود دارد که عضو اتحادیه اروپا و منطقه شینگن می باشند:

اتریش، جمهوری چک، کرواسی، دانمارک، استونی، فنلاند، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، لتونی، ایتالیا، بلژیک، نروژ،

لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، لیختن اشتاین، فرانسه

18 کشور دیگر وجود دارند که بخشی از منطقه شینگن نیستند، اما به اتباع خارجی سایر کشورهای غیر شنگن اجازه ورود و اقامت در قلمرو خود را تنها با نشان دادن روادید شینگن چند بار ورود معتبر می دهند. برای ورود، اقامت موقت در قلمرو آنها نیازی به ویزای ملی صادر شده از این کشورها ندارید.

کشورهایی که ویزای شینگن می دهند

ویزای شینگن چه مدت مجوز اقامت و ماندن در اروپا را می دهد؟

با توجه به نوع ویزای صادر شده توسط سفارت/کنسولگری خاص هر کشور شینگن، محدودیت های متفاوتی برای ویزای خاص با توجه به ماهیت سفر و سایر شرایط مربوط اعمال می شود. با این حال، رایج‌ترین نوع ویزا که برای مسافران و متقاضیان صادر می‌شود، می‌تواند حداکثر تا 90 روز در هر دوره شش ماهه اعتبار داشته باشد. اگر مسافر مکرر هستید، می توانید برای دریافت ویزای اتحادیه اروپا با اعتبار حداکثر 5 سال اقدام نمایید.

انواع ویزای شیگن:

1. ویزای اتحادیه شینگن: در حقیقت همان ویزای گردشگری یا توریستی می باشد که با داشتن آن مجوز ورود به کشورهای این منطقه را به مدت ۹۰ روز در هر شش ماه به دست می‌آورید. این نوع ویزا زیر مجموعه‌هایی نیز شامل می شود:

-ویزا نوع A: با داشتن این نوع ویزا، مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد. یعنی می‌تواند در فرودگاه یک کشور اروپایی، پرواز خود را به مقصد کشور بعدی که خارج از محدوده شینگن است عوض نماید.

-ویزا نوع B: این ویزا نیز در زمینه حمل و نقل کاربرد دارد و با داشتن آن مسافر اجازه دارد تا مدت پنج روز از کشورهای شینگن عبور کند.

-ویزا نوع C: ویزای نوع C یک مجوز کوتاه مدت برای سفر به کشورهای این حوزه است.

2. ویزا اعتباری منطقه محدود: این نوع ویزا در شرایط خاص مثلا در مورد پناهندگان صادر می شود.

3. ویزای ملی:  برای متقاضیانی صادر می‌شود که برای زمان مشخصی و با هدف مشخص قصد سفر به محدوده شینگن را دارند. ویزای ملی معمولا برای هدف های کاری یا تحصیلی صادر می‌شود.

گرفتن ویزای شینگن

آیا گرفتن ویزای شینگن سخت است؟

نیازی به نگرانی زیاد نیست، زیرا الزامات اخد این ویزا چندان دشوار نیست، اما شرایط آن از کشوری به کشور دیگر متفاوت می باشد. به این ترتیب، برآورده شدن الزامات برخی از ایالات و کشورها آسان تر از سایرین خواهد بود.

مدت زمانی که طول می کشد تا ویزای شینگن تایید شود؟

تقریبا 15 روز زمان می برد. می توانید حداکثر شش ماه قبل از سفر خود برای دریافت ویزا مورد نظر درخواست دهید.

کلام آخر

برای سفر به کشورهای اروپایی عضور شینگن نیاز به دریافت ویزا میباشد، اخذ این ویزا به خصوص برای ایرانیان کار بسیار دشواری میباشد، اما برای سفر به تمام کشورهای اروپایی راه حل جایگزین بسیار مناسبی وجود دارد که اخد شهروندی و پاسپورت دومینیکا میباشد.

از طریق پاسپورت دومینیکا علاوه بر کشورهای حوزه شینگن به بسیاری از کشورهای دیگر هم میتوانید بدون ویزا سفر کنید و همینطور از دیگر مزایای پاسپورت کشور دومینیکا هم بهره مند شوید.

برای دریافت مشاوره رایگان جهت اخذ پاسپورت دوم کشور دومینیکا و آشنایی با تمام امکانات تابعیت دومینیکا با مشاوران ما در دومینیکا ویژن تماس بگیرید.

دومینیکا ویژن

دیدگاهتان را بنویسید